Toplumsal Düzen ve Kurumsal Yapılar

Arka Kapak Yazısından…  

Kamil Şahin -Toplumsal Düzen

Bu kitap, toplumsal düzen ve toplumun devamlılığı açısından temel toplumsal kurumların analizine yoğunlaşmaktadır.

Kitapta sırasıyla aile, din, ekonomi ve siyasal yapılar analiz edilmiştir. Aile, toplum bilimcilerin büyük çoğunluğu tarafından temel toplumsal yapı birimi olarak belirlenmiştir. Toplumsal düzen ve sürekliliğin tam olarak anlaşılabilmesi açısından ailenin analiz edilmesi önemlidir.

İlkel ya da medeni, tarih içerisinde karşılaşılmış tüm topluluklarda dinsel inançların dolayısıyla dinsel yapıların varlığı söz konusudur. Bu açıdan din, toplumsal düzen ve süreklilik açısından temel bir yapı olarak ele alınmıştır. İnsanlar birtakım ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretim ve tüketim faaliyetlerinde bulunurlar, işte bu üretim ve tüketim faaliyetlerinin düzenlenmesi toplumdaki ekonomik yapıların en önemli fonksiyonudur. Bu açıdan ekonomik yapıların da ayrıntılı olarak irdelenmesi önem arz etmektedir.

Son ve en ayrıntılı olarak bu kitapta toplumsal düzen ve süreklilik açısından siyaset kurumu analiz edilmiştir. Siyaset kurumu, pek çok kuralı içerisinde barındıran ve toplumsal düzenin dolayısıyla sürekliliğin sağlanmasında temel öneme sahip bir yapıdır. Siyasal yapılar, bireysel ve toplumsal yaşamın her alanını etkilemektedir. Bu kitapta özellikle siyasal yapılara odaklanılarak toplumsal düzen ve süreklilik açısından önemleri irdelenmiştir.

196.00 117.60

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Toplumsal Düzen ve Kurumsal Yapılar” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir