Liberalizm El Kitabı

Cennet USLU

25.00 15.00

Stokta yok

Açıklama

Bir felsefi ve siyasi gelenek olarak liberalizm hakkında ve liberalizm üzerine olan makale ve yazıların derlenmesiyle oluşturulan bu kitap bir tür liberalizm el kitabı mahiyetindedir. Kitabın liberalizmin tarihi ve fikri kökenlerinin felsefi ve teorik temellerinin savunduğu temel değer ve ilkelerinin farklı türlerinin bu türler arasındaki ortaklık ve ayrışmaların ve nihayet liberalizm içinde yürütülen temel tartışmaların genel hatlarıyla ve derli toplu bir şekilde bulunabileceği bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Bu el kitabındaki makaleler dört grupta toplanmıştır. İlk gruptaki yazılar tanıtıcı mahiyetteki makalelerden oluşmaktadır. Bunlar liberalizmin birden fazla yönünü ele alan liberalizm hakkında genel ve derli toplu bir tanıtım ve perspektif sunan makalelerdir. İkinci gruptaki yazılar liberalizmin teorik temelleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu makaleler liberal ilkelerin ve liberalizmin felsefi ve teorik izlerini sürmeye çalışmaktadır. Ardından gelen yazılar ise bu noktaya kadar liberalizm hakkında daha genel lakin kayda değer bir bilgiye sahibi olmuş okuyucuya liberal geleneğe daha içerden bakma fırsatı vermektedir. Öyle ki üçüncü gruptaki yazılar liberalizmin kendi içinde hep rekabet ve çekişme halinde olan farklı liberalizm anlayışlarına ve bunların karşılaştırılması ve kıyaslanması yoluyla farklılıkları benzerlikleri ve üstünlükleri zayıflıkları üzerine eğilmektedir. Son gruptaki yazılar ise kapsamlı ve siyasi liberalizm ayrışması üzerinden çoğulculuk farklılık çeşitlilik bağlamında tarafsızlık ilkesinin liberal bir devlette karşılığının ne ve nasıl olacağı üzerine yakın dönemde alevlenen tartışmalardan oluşmaktadır.

Ve bir bütün olarak kitaptaki yazıların tamamı liberalizm ile ilgilenen liberalizm hakkında öğrenme ihtiyaç ve isteği taşıyan müstakbel okuyucusuna oldukça iyi hizmet edecektir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Liberalizm El Kitabı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir