ALİYA İZZETBEGOVİÇ Hayat, Hakikat, Hürriyet

EYÜP BEYHAN

225.00 135.00

Açıklama

 

Arka Kapak Yazısından…

Aliya İzzetbegoviç, hayatını halkının özgürlüğüne adamış önemli bir siyasi liderdir. Birçok zorluklarla imtihan olan bir coğrafyada insanların birlikte nasıl yaşayabileceği sorusu üzerine özgün düşünceler üretmiştir. Savaşlar ve soykırımla yüzleşen Bosna Hersek halkının geleceği için ortaya koyduğu barışçı ve ahlaki siyasetle tüm dünyanın takdirini kazanmış bilge bir liderdir.

Aliya’nın felsefi düşüncesinin temeli akıldır.

‘Bilge Lider’ olarak anılan Aliya, düşünceyi hayatının merkezine yerleştirmiştir. Onun; insan, ahlak, adalet, eşitlik, özgürlük ve İslam gibi konulardaki fikirleri doğrudan siyaset anlayışına kaynaklık etmiştir. Aynı zamanda kültürü; din, sanat, ahlak ve felsefenin uzantısı olarak görürken medeniyeti tekniğin, bilimin, tekâmülün ve beşeriyetin uzantısı olarak görür. O medeniyeti insanın tabiatla olan ilişki biçiminde anlamlandırırken, kültürü insanın kutsal ile kurduğu ilişki biçimleri ile açıklar.

Aliya’nın siyaset felsefesinin ve medeniyet düşüncesinin temelinde ahlaklı bir mücadele vardır.

Elinizdeki bu kitap, ‘siyaset felsefesi’ çerçevesinde Aliya İzzetbegoviç’in kültür ve medeniyet tasavvuru başta olmak üzere Bosna Hersek özelinde liderlik ve “filozof kimliği”ni öne çıkararak hayatı ve siyasi deneyimlerini ele almıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“ALİYA İZZETBEGOVİÇ Hayat, Hakikat, Hürriyet” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir