Sosyal Medyadan Al Haberi

Ragıp BİNGÖL

102.00 61.20

Açıklama

Bu kitap, öğrencilerin sosyal medyadan haber edinme alışkanlıklarını yüz yüze görüşmeyle tespit etmeye çalışmaktadır. Araştırmada katılımcıların en sık takip ettikleri kitle iletişim aracı internet ve sosyal medyayken, televizyon ile gazete ise takip edilen üçüncü ve dördüncü kitle iletişim aracı olarak tercih etmektedir. Sonuç olarak araştırmaya katılanlar, haber edinirken geleneksel medya yerine yeni medyayı kullanmaktadır.
Teknolojik gelişmeye bağlı olarak internet sosyal medya gündelik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmektedir. Özellikle internet tabanlı programlarla uyumlu halde çalışan akıllı cep telefonları internete ve sosyal medyaya zaman ve mekândan bağımsız biçimde ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. Bu durum günlük hayatımızla ilgili alışkanlıklarımızda da bir takım değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişikliklerden izleyici, okuyucu veya dinleyicilerin bir kısmı geleneksel medya olarak tabir edilen gazete, televizyon ve radyo yerine artık yeni medya olarak adlandırılan internet ve sosyal medyadan haber edinmeyi tercih etmektedir.
İnternet erişimi olan kitlelerin haber alma biçimlerinde değişikliğe neden olan internet ve sosyal medya, son yıllarda kitle iletişim araştırmacılarının dikkatini çekmiş, kitle iletişimin yeniden tanımlanmasını sağlamıştır. Bu kapsamda, öğrencilerin; internet ve sosyal medya kullanma alışkanlıkları, haber edinirken hangi sosyal medya platformunu kullandıkları, sosyal medyadan haber edinirken etkili olan faktörler ve sosyal medyadan edindikleri haberlere olan güven düzeyini tespit etmek bu araştırmanın temel sorunsallarıdır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Sosyal Medyadan Al Haberi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir